• June 6, 2023

Pasi prinderit i braktisen te dy femijet. 7 vjecari kujdeset per motren e tij te semure

“Motra, mos qaj më. Prindërit tanë nuk kujdesen për ne. Une do te kujdesem per ty. Ju do të jeni mirë. Nëse je i fortë, do të të blej karamele.” Këto ishin fjalët ngushëlluese nga 7 vjecari për motrën e tij. HAP REK LAMEN ME POSHTE Per Iajmin e PIote. LEXO ME TEPER DUKE E HAP REK LAMEN DHE HAPE LAJMIN

11-vjeçarja Wenhui ishte duke luajtur me vëllain e saj kur papritur ra nga krevati dhe përplasi kokën në dysheme. Lëndimi i kokës me sa duket solli tronditje ekstreme në trurin e saj.

Wenhui më pas u dërgua me urgjencë në spital

Për shkak të lëndimit, Wenhui duhej të shtrohej në spital. Lëndimi e la atë në një gjendje shumë kritike; ajo nuk mund të ndalonte së dridhuri. Ishte shumë e dhimbshme për një fëmijë të vogël si ajo.

Duke parë se motra e tij po vuante, vellai 11 vjecar më pas u përkul para motres, duke fshirë butësisht lotët e saj dhe i pëshpëriti në vesh: “Mami dhe babi nuk kujdesen për ne. Une do te kujdesem per ty. Do të jesh mirë. Nëse je i fortë, do të të blej karamele.”

Pastaj, Wenjing e puthi faqen e motrës së tij

Është shumë e vështirë të shikosh këta fëmijë të vegjël duke u kujdesur për njëri-tjetrin pa prindërit pranë tyre. Kuptohet se vëllezërit e motrat kanë jetuar të pavarur gjatë gjithë kësaj kohe. Babai i tyre i cili aktualisht punon në Kinën Jugore nuk është kthyer në shtëpi prej shumë vitesh. Ata gjithashtu nuk kanë pasur asnjë kontakt me babain e tyre të larguar. Për ta bërë më keq, edhe nëna e tyre u largua nga shtëpia. Që atëherë ata nuk kanë dëgjuar për të.

Te dy femijet aktualisht jetojnë me të afërmin e tyre dhe mbijetojnë përmes një pagese të vogël mujore. Ndërsa shumica e fëmijëve janë të llastuar dhe të mbushur me dashuri nga prindërit e tyre, vëllezërit e motrat kanë vetëm njëri-tjetrin për t’u mbështetur. Lodrat dhe rrobat e reja mbeten si ëndrrat e tyre të largëta, gjëra që mund t’i ëndërronin dhe t’i dëshironin vetëm në heshtje.

Ndryshe nga disa vëllezër e motra që tentojnë të zihen me njëri-tjetrin për çështje të vogla, ata janë shumë të kujdesshëm ndaj njëri-tjetrit

7 vjeçari është shumë i pjekur dhe i kuptueshëm. Ai shpesh ngushëllon motrën e tij kur Wenhui fillon të qajë për prindërit e tyre.

Pas lëndimit të saj, mjeku zbuloi se Wenhui kishte një çarje në veshkën e djathtë dhe ajo kishte nevojë për një operacion urgjent

Megjithatë, nuk kishte asnjë mënyrë që Wenhui t’i nënshtrohej një operacioni. Ata janë shumë të varfër për të paguar faturat e spitalit dhe nuk mund të përballojnë një operacion.

Për fat të mirë, jeta e tyre e vështirë dukej se më në fund mori fund.

Fotot emocionale të Wenjing-ut duke u kujdesur për motrën e tij në spital, të cilat ishin bërë virale në internet, kishin tërhequr shumë përdorues bujarë të rrjetit për të dhënë donacione për ta. Falë fotove, Wenhui kishte më shumë se sa para për të paguar operacionin e saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *