• June 7, 2023

Ky qytet i vogël është shpallur më i bukuri në botë

Revista e udhëtimeve Conde Nast Traveler publikoi një listë të 50 qyteteve të vogla më të bukura në botë.Në listë janë pjesë të ndryshme të botës, nga Brazili, Kanadaja, Sllovenia deri në Japoni. SHTYP KETU DHE LEXO ME TEPER DUKE E HAP REK LAMEN DHE HAPE LAJMIN

 

 

Lista u bë nga redaktorët e tyre dhe ajo që u pëlqente veçanërisht kur zgjidhnin qytetet e vogla më të bukura ishin rrugët me kalldrëm, arkitektura koloniale, pamjet e pabesueshme…

“Janë për vendasit miqësorë, hotelet apo sharmin e mirë të modës së vjetër, por ne nuk do të lodhemi kurrë nga udhëtimet në qytete të vogla. Pothuajse çdo vend i planetit ka një qytet të vogël që ia vlen të kërkohet, nga fshatrat historikë në Japoni deri te oazet e shkretëtirës në Egjipt. Pa u zgjatur, këto janë qytetet e vogla më të bukura në botë”, thuhet në artikull.

Albarasin zuri vendin e parë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *