• June 7, 2023

VIDEO prekëse/ Dhëndri i paralizuar surprizon nusen, kërcen në ditën e dasmës pas një viti fizioterapie

Një dhëndër me sk lerozë të shumëfishtë, i cili ka qenë në një karrige me rrota për pesë vjet, tronditi miqtë dhe familjen e tij kur u ngrit në këmbë dhe kërceu për herë të parë me nusen e tij.  SHTYP KETU DHE LEXO ME TEPER DUKE E HAP REK LAMEN DHE HAPE LAJMIN

 

 

Babai i tre fëmijëve, Barry MacDowell, 49 vjeç, e dinte se donte të bënte diçka të veçantë për të fejuarën e tij Emma, ​​36.

MacDowell i propozoi Emës në vitin 2021, katër vjet pasi u takuan për herë të parë dhe ata menjëherë filluan të planifikonin ditën e tyre të madhe. Ai vendosi që ta bënte ditën edhe më të veçantë. Ai iu nënshtrua terapisë fizike për një vit për të mësuar të ngrihej në këmbë që të mund të kërcente siç duhet në ditën e tyre të madhe.

Kështu ai kërkoi ndihmën e një organizate të specializuar në neuro-fizioterapi dhe rehabilitim, për ta ndihmuar atë të arrijë qëllimin e tij. “Ishte thjesht e mahnitshme. Unë u thashë atyre për kërcimin e parë të dasmës dhe ata më thanë, ‘ Po, ne do t’ju ndihmojmë ta bëni këtë ‘, kujton ai.

Burri i vendosur kishte seanca të panumërta me terapistë fizikë, të cilët e kishin praktikuar të ecte në shufra paralele dhe në një rutine me gravitet zero. Megjithëse përparimi ishte i ngadaltë, ai po përmirësohej vazhdimisht.

Ata rezervuan vendin e tyre në fillim të vitit 2022 dhe filluan të përgatiteshin për ditën e tyre të madhe, por dhëndri i ardhshëm kishte diçka tjetër që donte të bënte: të kërcente me Emën.

Ata u përpoqën ta detyronin të përdorte mbajtëse vertikale të këmbës, por ai i dukej shumë të dhimbshme. Kështu ata vendosën që Dave dhe Jude nga Move4ward do ta mbanin atë për vallëzim. Kur erdhi dita e madhe, Dave dhe Jude u veshën në të zeza dhe dolën në pistën e vallëzimit për të ndihmuar MacDowell-in, pa asnjë nga të ftuarit që ia kishin idenë se çfarë do të ndodhte.

Kur u shfaq kënga për kërcimin e tyre të pare, ‘Thinking Out Loud’ nga Ed Sheeran. MacDowell u ngrit në këmbë. Ai qëndroi në këmbë për 1 minutë e 30 sekonda të kërcimit, koha më e gjatë që kishte qëndruar për vite me radhë./abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *