• June 9, 2023

TERROR në Francë/ Siriani plagos me thikë 7 persona në një park në Annecy, 6 prej tyre fëmijë

Shtatë persona, mes tyre 6 fëmijë janë plagosur gjatë një sulmi me thikë në qytetin juglindor të Francës, Annecy. Mësohet se ngjarja ndodhi në një park pranë liqenit të qytetit, shkruajnë mediat e huaja.

 

 

Autori i krimit është një azilkërkues sirian 45-vjeç, i cili është arrestuar nga policia. Fëmijët e plagosur janë rreth moshës tre vjeç dhe dy prej tyre dhe një burrë janë në gjendje kritike për jetën. Mësohet se 45-vjeçari fillimisht është afruar dhe ka goditur me thikë fëmijët, më pas ai është larguar nga vendi i ngjarjes dhe ka sulmuar një të moshuar që po ecte aty pranë.

Eleanor Vincent, një dëshmitare e skenës së tmerrit në Annecy, e përshkroi situatën e sulmit si një përmbledhje momentesh “kaotike”, pasi oficerët mbërritën në vendngjarje me mitralozë.

“Policia erdhi me shpejtësi të paparë në vendngjarje .Ishte një moment shoku, ishte një moment tmerri. Njerëzit këtu janë me pushime”, tha ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *