• June 17, 2023

Ja pamjet nga qielli qe tregojn me se miri se cfare deme ka bere termeti qe go.diti Turqin..(VIDEO)

Ja pamjet nga qielli qe tregojn me se miri se cfare deme ka bere termeti qe go.diti Turqin. Më shumë se 1500 njerëz janë konfirmuar të vde.kur pas një tërmeti masiv me magnitudë 7.8 që tronditi Turqinë juglindore dhe Sirinë herët të hënën, duke rrafshuar disa ndërtesa ndërsa njerëzit flinin në shtretërit e tyre.

 

 

Numri shkatërrues ka vazhduar të rritet ndërsa ekipet e shpëtimit kërkojnë furishëm për të mbijetuarit e bllokuar nën rrënoja.

Mijëra njerëz të tjerë në të dy vendet u plagosën, thanë zyrtarët.

Qendra e tërmetit goditi një zonë rreth 20 milje nga Gaziantep, një qytet i madh dhe kryeqytet provincial 60 milje nga kufiri me Sirinë, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA. Ai u përqendrua në 11 milje të thellë dhe u pasua nga një pasgoditje e fortë me magnitudë 6.7 rreth 10 minuta më vonë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *